Baskil Sayfasi
Köprü Projesi Hayal Oldu
18 Aralik 2022 BASKİL İLÇESİ 751

Köprü Projesi Hayal Oldu

Baskil’de inşa edilecekti! Türkiye’de ilk olacak proje hayal oldu! 2002 yılında Baskil ilçesinde yaşanan feribot kazasından sonra Türkiye'nin ilk iki katlı köprüsü olacağı ifade edilen köprünün yapılmasına dair verilen sözlerin hayata geçirilmesini isteyen 39 sahil köyünün sakini, başka acılar yaşanmaması için köprünün bir an evvel yapılması istedi ve yaşadıkları mağduriyetleri gazetemiz ile paylaşarak; Baskil ilçesi ile Malatya arasında yaşanan ulaşım sorunun bir an önce çözülmesini istedi. Köylüler; “Her gün birçok insan feribotla ulaşım sağlıyor. Feribotla ulaşım kısıtlı, belli saatler arasında çalışıyor. Gece bir hastası olan, cenazesi olan Kömürhan Köprüsü’nü kullanıyor. Bu da ulaşım olarak hem zaman kaybı hem de ekonomik olarak vatandaşı mağdur ediyor. Malatya ile bütün sosyal aktivitelerini ve ticaret ilişkilerini sağlayan bu insanlar çiftçilikle uğraşmaktalar. Kömürhan Köprüsü’nü dolanıp Malatya’ya gelen bu köyler 100-120 km yol alıyorlar. Biz mevcut demiryolu köprüsünün üzerine ekleme yapılarak karayolu ulaşımının da sağlanmasını istiyoruz. Bu köprü yapılırsa mesafe 30 km’ye kadar düşecek” diyerek en büyük sıkıntılarının ulaşım sıkıntısı olduğunu dile getirdi. 

2002 yılında Baskil İlçesi İmikuşağı Feribot İskelesi'nden aldıkları yolcu ve yükle Malatya'nın Battalgazi İlçesi'ne giden Baskil Kaymakamlığı'na ait 'Baskil Feribotu' battı ve 13 kişi hayatını kaybetti. Köylüler, Kazadan sonra ilgili bölgeye yetkililer tarafından köprü sözü verildiğini ileri sürerken, dönemin Malatya Valisi Ulvi Saran ise Türkiye’nin ilk çift katlı köprüsü olma özelliğindeki köprünün projesinin 2011 yılında tamamlandığını bildirdi. Ancak gelinen noktada hâlâ köprüden eser yok.

2011 YILINDA PROJESİ TAMAMLANDI AMA KÖPRÜ HÂLÂ ORTADA YOK!

Malatya ve Elazığ'ı birbirine bağlayan ve 2 bin 30 metre ile Türkiye'nin en uzun köprüsü olan Fırat Demiryolu Köprüsü'nün üzerine yapılması planlanan karayolu köprüsünün projesi 2011 yılında tamamlandı. Karakaya Barajı üzerindeki köprüye yapılacak karayolu eklemesine yatırım programına alınmasıyla ilk kazma vurulacağı kamuoyuna duyuruldu. Türkiye'nin ilk iki katlı köprüsü olacak köprünün, iki il arasındaki ulaşımı kolaylaştıracağı ve feribot taşımacılığına da artık gerek kalmayacağı aktarıldı. Ancak 2023 yılına sayılı günler kala yani aradan geçen yıllara rağmen köprünün yapılmamasına köylüler tepki gösteriyor.

“VERİLEN VE TUTULMAYAN SÖZLER VAR”

Verilen sözlerin yerine getirilmediğini ifade eden 39 sahil köyünün sakini tepkilerini gazetemize anlatarak; “Kazadan sonra verilen ve tutulmayan sözler var. Baskil sahil kesimi bir an evvel yapılacak köprüyü bekliyor. Köprünün projesi hazırlandı ama verilen sözler yerine getirilmedi. Feribot ile saatlerce bekliyor insanlar ve belli bir saatten sonra zaten feribot da yok; tek gidiş yeri Kömürhan Köprüsü. Feribotla ulaşım kısıtlı, gece bir hastası olan, cenazesi olan Kömürhan Köprüsünü kullanıyor. Ulaşım olarak hem zaman kaybı hem de ekonomik olarak vatandaşı mağdur ediyor. Burada karayolu köprüsü olmadığı için insanlar Kömürhan Köprüsü`nü kullanmak zorunda kalıyor. Bu da uzun bir güzergâhın kat edilmesi anlamına geliyor. Konuyla ilgili her kesimden destek bekliyoruz. Köprünün yapılması halinde mezkur sahadaki köyler yeniden eski konumlarına gelecek, ülke ekonomisine, milli servete büyük katkılar sağlayacaktır. Yapılacak köprü ile Hekimhan, Yazıhan, Arguvan ilçelerinin merkezleri ile bütün köylerinin ve Arapgir ilçelerinin bir kısım köylerinin Elazığ ili ile irtibatı yeniden sağlanacağı gibi Elazığ ilinin Sivas ve ötesi ile bağlantısında da yeni bir güzergâh ortaya çıkacak ve ekonomiye büyük katkılar sağlanacaktır. Böylelikle Elazığ ve daha doğusundaki illerimiz ile ülkemizin batısı arasında ulaşım daha da gelişecektir” diye aktardı.

“MEVCUT DEMİRYOLU KÖPRÜSÜNÜN ÜZERİNE EKLEME YAPILARAK KARAYOLU ULAŞIMININ DA SAĞLANMASINI İSTİYORUZ”

Elazığ’ın Baskil ilçesine bağlı 39 sahil köyünün sakinleri köprünün hâlâ yapılmamasından dolayı yetkililere serzenişte bulunarak; “Malatya ile ulaşımını sağlayacak olan ve dönemin Malatya Valisi Ulvi Saran tarafından projelendirilen tren yolu demir köprüsünün üst katının kara yolu köprüsü yapılması planlanan çalışmanın başlamasını sabırsızlıkla bekliyorduk. 1985 yılından bu yana hizmet veren ve TCDD'nin Türkiye deki en büyük köprü olan Fırat Demiryolu Köprüsü önemli bir geçiş güzergâhında bulunuyor. Malatya ile Elazığ arasında çok ciddi sosyal ve ekonomik ilişkiler bulunuyor. Baskil'de yetiştirilmekte olan kayısı ve sebze ile meyveler Malatya'da pazarlanıyor. Köprünün olduğu noktada yeni bir köprü yapmak büyük bir ekonomik yük getiriyor. Ancak biz mevcut demiryolu köprüsünün üzerine ekleme yapılarak karayolu ulaşımının da sağlanmasını istiyoruz” ifadelerinde bulundu.

“2002’DEKİ FERİBOT FACİASINDA 13 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ; BAŞKA ACILAR YAŞANMASIN”

Her gün birçok insanın feribotla ulaşım sağladığını belirten köylüler; “Şu an Malatya’da yaşayan yaklaşık 100 bin Baskilli var. Yani Baskil nüfusundan fazla Baskilli Malatya’da. Ulaşımda sorun yaşıyorlar. Feribotla ulaşım kısıtlı, belli saatler arasında çalışıyor. Gece bir hastası olan, cenazesi olan Kömürhan Köprüsü’nü kullanıyor. Ulaşım olarak hem zaman kaybı hem de ekonomik olarak da vatandaşı mağdur ediyor. Malatya ile bütün sosyal aktivitelerini ve ticaret ilişkilerini sağlayan bu insanlar çiftçilikle uğraşmaktalar. Kömürhan Köprüsü’nü dolanıp Malatya’ya gelen bu köyler 100 -120 km yol alıyorlar. Bu köprü yapılırsa mesafe 30-40 km’ye düşecek. Malatya’da Karakaya Baraj Gölü’nde 29 Ağustos 2002 tarihinde meydana gelen feribot faciasında 13 kişi hayatını kaybetti. Başka acılar yaşanmaması için sağlıklı bir ulaşım şekli olan demir yolu köprüsü üzerine, karayolu köprüsünün bir an evvel yapılması sağlanmalıdır. Bu siyasi bir malzeme olmamalı, yılda bir defa gelip oy uğruna insanlara ümit verilmemelidir” diye kaydetti.

“EN BÜYÜK SORUNUMUZ; ULAŞIM”

Köy sakinleri; en büyük sorunlarının ulaşım sorunu olduğunu ifade ederek; “Bizim tek isteğimiz şu andaki demir yolu köprüsü üzerine, karayolu köprüsünün yapımı için ödenek çıkarılmasıdır. Projesi hazır, fizibilite raporları tam. Bu konuda, Cumhurbaşkanımızdan destek bekliyoruz. Bizim en önemli sıkıntımız ulaşım sıkıntısıdır. Biz ulaşımlarımızı feribotla yapıyoruz. Malatya’ya bir hastamızı yetiştiremedik, feribotun önünde vefat etti. Çiftçilik yapıyoruz. Kayısı ve tarım ürünlerinin Malatya`ya getirilmesi son derece meşakkatli oluyor. Bütün işlerimizi Malatya üzerinden görüyoruz. Sabah erken işçi getiremiyoruz. Akşam götüremiyoruz. Özellikle Baskil’in Malatya’ya bakan yüzü sahil köylerinin hepsi mağdur durumdadır” dedi.

DÖNEMİN MALATYA VALİSİ ULVİ SARAN: TÜRKİYE'NİN İLK İKİ KATLI KÖPRÜSÜ OLACAK

Dönemin Malatya Valisi Ulvi Saran, ise o dönemde şunları kaydetti: Türkiye'nin ilk iki katlı köprüsü olacak köprü iki il arasındaki ulaşım kolaylaştıracak köprünün projesi tamamlandı. Feribot taşımacılığına da gerek kalmayacak. Köprü, Türkiye'nin ilk iki katlı köprüsü olacak. Elazığ`ın Baskil ilçesinden gelip Malatya'da ikamet eden 40 binin üzerinde insan var. Ayrıca, Baskil yöresinde yetişen kayısı Malatya'da pazarlanıyor. Burada 20 bin ton civarında kayısı yetişiyor. Bu nedenle gerek Baskil'den Malatya'ya, gerekse Malatya'dan Baskil`e gerçekleşen yolcu trafiği ile kayısı ve tarım ürünlerinin Malatya`ya getirilmesi son derece meşakkatli oluyor. Bu taşımacılık genellikle barajdan feribotla yapılıyor. 2003 yılındaki feribot kazasında 10`un üzerinde vatandaşımızın hayatını kaybettiği bilinen bir şey. Burada karayolu köprüsü olmadığı için karşıdaki ürünler ve ahali, Kömürhan Köprüsü`nü dolaşarak gelmek zorunda kalıyor. Bu da uzun bir güzergâhın kat edilmesi anlamına geliyor.

PROJE 2011 YILINDA YAPIM AŞAMASINA GELMİŞTİ

Baskil ilçesinden Malatya'ya doğrudan geçişi sağlayacak bir hat olup olmayacağını düşündüklerini anlatan Saran, demiryolu köprüsünün, çelik konstrüksiyonun üzerine kaplama yapılarak, üst katını karayolu geçişine uygun hale getirip getiremeyeceklerini düşündüklerini ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nden Malatya'ya uzmanları davet ettiklerini söyledi. Saran, “Köprünün projesi tamamlandı. Yapılan mühendislik hesaplarına göre köprünün ayakları sağlam. Üzerindeki çelik yapı da mukavemete sahip olmakla birlikte ağır tonajlı kamyonların da geçebileceğini dikkate alarak kenarlıklarına takviye yaptık. Köprünün çelik konstrüksiyonunu yeni demir çelik ilavesi ile güçlendireceğiz. Köprünün üzerine yapılacak olan bir kaplama ile Malatya tarafından ve Elazığ tarafından bir rampa ile iki yönlü ulaşım sağlanacak. Karakaya- Fırat Demiryolu Köprüsünün aynı zamanda karayolu geçişine de uygun hale getirilmesine dönük etüt-proje çalışmaları tamamlanarak projenin Yatırım Programına alınması aşamasına gelinmiştir. Çift katlı köprü projesi ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Alp Caner, Rua Mühendislik Genel Müdürü Barbaros Sarıca ile ABD Norwich Üniversitesi'nden Mühendis Nick Marianos tarafından hazırlanmıştı” dedi. ElazığFırat..Songül Dursun

Top