Baskil Sayfasi
Hollanda'da Fırat'ın Semahları Dinletisi Gerçekleştirildi
13 Aralik 2022 KÜLTÜR-SANAT 328

Hollanda'da Fırat'ın Semahları Dinletisi Gerçekleştirildi

Türk Halk müziği sanatçısı Aygün ÇAM tarafından seslendirilen dinleti Hollanda'nın Eindhoven şehrinde gerçekleştirildi. Sanatçı Çam'a bağlamalarıyla Meriç Tarhan ve Orkun Ağır'da eşlik etti. 
Elazığ iline ait nefes ve semahlardan oluşan Fırat'ın Semahları adlı konser repertuvarı, oldukça ilgi çekmeye devam ediyor. 
Avrupa Birliği Erasmus projesi kapsamında Hollanda'da bulunan BDT Eğitim vakfı ve Youth Eurasia derneği tarafından organize edilen konser, büyük beğeni topladı. 
İlk olarak 26 Eylül tarihinde Elazığ il kültür turizm müdürlüğü ve Kent Konseyi ortaklığında gerçekleştirilen konserin bir sonraki durağı ise  Hollanda oldu. 
Konser sonrasında Türk Halk müziği sanatçısı Aygün ÇAM şu ifadelere yer verdi. 
"Fırat'ın Semahları Elazığdan sonra bugün Hollanda Eindhoven'da yaşayan  türk vatandaşlarımızla ses buldu. Gerçekten hayatımın en güzel dinletilerinden biri oldu. Elazığ ilimize ait nefesleri, Semahları, aşıklık geleneği kültürünü tanıtmış olduk. Hem söyleşi, hemde dinleti şeklinde gerçekleştilen bu konser ile Elazığ ilimizin gizli kalmış, güzelliklerini anlatma, tanıtma fırsatı bulduk. Ayrıca Avrupa'nın farklı ülkelerinden gelen yabancı öğrenciler ile de hem Türk Halk müziği hem de Anadolu derlemeleri üzerine workshop'lar gerçekleştirdik. Oldukça verimli geçtiğini düşünüyorum. Bugün Avrupa'da bulunarak Türk vatandaşlarımızla buluşmamız da bizlere her daim sonsuz destek sağlayan, Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları başkan yardımcısı hemşerimiz sayın Abdulhadi Turus bey'e ve burada bulunmama katkı sağlayan tüm hemşerilerime sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum."dedi

Top