Baskil Sayfasi
Baskil'de Yıkım Başlıyor, Köylüler Diken Üstünde!
05 Agustos 2023 BASKİL 324

Baskil'de Yıkım Başlıyor, Köylüler Diken Üstünde!

İzzet TUMAY - Elazığ’ın Baskil ilçesine bağlı köylerde deprem nedeniyle ağır hasar alan ve yıkım kararı verilen evlerin yıkım çalışmaları yarın başlıyor. Ancak köylü vatandaşlar kendilerinin kalacağı yada kiralayacağı ev bulmadıklarını, mevcut beslediklerin hayvanları barındıracakları yerlerin olmadığını belirterek yetkililerden çözüm bulmalarını istediler. 

Depremlerin ardından Baskil ilçe ve köylerine başta Malatya, Adıyaman ve Maraş olmak üzere birçok ilden binlerce insanın geldiğini belirten köylü vatandaşlar, barınak ve besledikleri hayvanların durumunun ne olacağını bilmediklerini belirterek, ‘’Biz açıkta kalacağız, gidecek yerimiz yok, hayvanlarımız, bağımız, bahçemiz ne olacak. Bu işin sonu bizim perişanlığımızdır’’ dediler. 

NEREDE OTURACAĞIZ? HAYVANLARIMIZ NE OLACAK? 

‘’Ağır hasar verilen evlerimiz yıkılacak, ancak TOKİ’nin yapacağı yeni evler yapılana kadar bizler eşyalarımızı nereye koyacağız? Beslendiğimiz hayvanlarımızı ne yapacağız’’ serzenişinde bulunan köylü vatandaşlar, ‘’Nerde oturacağız, köyde kiralık ev mi var, ya da ilçede? Çiftçilik ile uğraşan köylünün evi yıkılırsa nerede yaşam sürecek bu işler nasıl olacak? Yıkım yapılmadan evin sağı solu veya önü arkası ya da belirlenecek başka bir arazide evlerin yapılmasına izin verilmiyor. Köy muhtarlarımızın bu konuyu çok acil bir şekilde yetkililere bildirip çözüm süreci başlatmaları gerekiyor!  

ÇİZİK OLMAYAN EVLERE AĞIR HASAR VERİLDİ! 

Saçma span işler. Köyde ki evlerimizin kolanlarında zerre çizik dahi yok, duvarda biraz çatlama vardı oda çatlaklar 6-7 yıl önce olan çatlaklardı. Gelip ağır hasar verdiler, itiraz ettik yetkililer ‘biz halledeceğiz’ diyerek bizi oyaladılar. Bu sadece Baskil veya Keban için değil Elazığ’ın tüm ilçe ve köylerinde yaşanan olumsuz bir durum. Bir tane yetkili çıkıp milletin sorularını cevaplandırmıyor. Kısa bir zaman önce mezra, köy, kasaba demeden gezen sayın Vekiller neden bu soruların cevabını vermiyor.  Ne olacak belli değil, oturacak yer yok, eşya koyacak yer yok. Evi yapıp öyle yıksınlar, çok perişan olacağız yoksa. HHassasiyet gösterilmeli ve konteyner verilmeli aksi takdirde ciddi sıkıntılar oluşur. Baskil'de jandarma ve muhtar kontrolünde yıkım için geliniyor. Şu anda Baskil’de bulunan vatandaşa ne çadır ne konteyner ne de kira ve taşınma parası yatmadığı halde yıkıma geliyorlar. Ahırı, evi yıkılacak köylü ne yapacak? Hiçbir yetkili konu hakkında açıklama yapamıyor. Köyde kiralık ev mi var? Kira ve taşınma parası bile yatmamış kimseye. Çadır verilsin konteyner vs. verilsin sonra gelip yıkım yapılsın. Ortada kalacağız yoksa, Acil çözüm bekliyoruz’’ dediler. 

Top